کف سازی با سرامیک خرد

  1. سراميك در اندازه هاي مربع 2]2، 3]3 و 4]4 سانتيمتر و همچنين مربع مستطيل در اندازه هاي 3]5/1 و 3]2 و به رنگ هاي گوناگون ساخته شده و از روي لعاب با رعايت بند به اندازه 2 ميلي متر و در مواردي فرم دهي روي كاغذ چسبانده مي شود.
  2. پس از زيرسازي و اندود ماسه و سيمان با دانه هاي ريز، بلافاصله قطعات سراميك نصب شده بر كاغذ از ناحيه پشت و با مرطوب سازي آن در سطح اندود گذارده مي شود و با كوبيدن تخته ماله بر سطح آن، نصب قطعات پي در پي، اجرا مي شود. پس از 24 ساعت، كاغذ را خيس كرده و از سطح لعاب قطعات سراميك جمع آوري مي شود.
  3. مرحله نهايي، دوغاب ريزي بندهاي سراميك، پر كردن و تميزسازي آن مي باشد.

توجه: از اين روش امروزه كمتر استفاده مي گردد.

کف پوش سنگ

سنگ گرانبهاترين نوع مصالح ساختماني است. يكي از موارد استفاده آن مفروش كردن كف آشپزخانه و سرويس بهداشتي است. هرچه ابعاد آن بزرگتر باشد قيمت آن نيز گرانتر است. نقش و سختي سنگ هاي رنگي و تزئيني در ارزش گذاري آنها موثر است. وجودهرگونه لكه، رگه و يا تكر در سنگ هاي قيمتي باعث كاهش ارزش آن مي شود.

كفپوش سنگ به شكل قطعات مربع، مربع مستطيل، ساده، قناس، خفته و راسته و ساير نقوش براي فضاهاي راهرو، پاگردهاي پله و …. بكار مي رود. كفپوش هاي سنگ عموماً از سنگ هاي مقاوم و سخت به ضخامت هاي 5/1 تا 2 و در مواردي تا 3 سانتيمتر انجام مي شود.

مشكلات استعمال سنگ

پاك كردن لكه و چربي از روي سنگ به آساني ميسر نيست. سنگ در فضاهاي سرد كاربرد چنداني ندارد. از مشكلات ديگر استفاده از سنگ، ايجاد سروصدا به دليل تماس با وسايل چوبي است. البته اين مشكل را مي توان با اضافه كردن يك تكه چرم زير پايه صندلي ها از بين برد. براي مفروش كردن كف اتاق خواب به دليل سرد بودن، صيقلي بودن و ايجاد اصوات مزاحم معمولاً از سنگ استفاده نمي گردد.

نحوه اجرا

اجراي كفپوش سنگ، مثل موزائيك و سراميك است. در اين روش نيز دليل —- از قطعات سنگ در شكل تراز و شيبدار انجام شده و با ريسمان كشي بين دو دليل فرش توسط رج هاي سنگ در شكل هاي ذكر شده و در مجموع انواع نقوش ديگر مثل ستاره هاي چندبر كوچك و بزرگ مورد استفاده است. قابل ذكر است كه در پشت سنگ حتماً بايد —- سنگ با چسب چسبانده شود تا خطر لق شدن بوجود نيايد. ضمناً با شيار دادن عميق در پشت قطعات سنگ مي توان پيوندي براي ملات و سنگ بوجود آورد. در كفپوش كردن سنگ، دوغاب ريزي از پودر سنگ و خاك سنگ و سيمان سفيد در اندازه ذكر شده قبل انجام گرفته و بلافاصله سطح دوغاب ريزي تميز مي شود.

———————————-

سنگ ها اجسام طبیعی سخت شده ای هستند که از یک یا چند کانی به وجود آمده اند. منشأ به وجود آمدن سنگ در طبیعت متفاوت است و از این دیدگاه به سه گروه آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می شوند. به همین خاطر سنگ ها خصوصیان فیزیکی و ظاهری متفاوتی دارند و بعضی از انواع آنها قابل استفاده در کارهای ساختمانی می باشند. سنگ از عناصر اصلی طبیعت است و هرچه کمتر در شکل طبیعی آن تغییر ایجاد کنیم فضا را بیشتر ارگانیک می کند یعنی حس نزدیکی به طبیعت را القا می کند. به طور کلی سنگ هایی که در کارهای ساختمانی استفاده می شوند به دو بخش سنگ های طبیعی و سنگ های کارخانه ای تقسیم می شوند. در کارخانه های سنگبری انواع سنگ های طبیعی را به قطر چند سانتیمتر برش زده و صیقلی می کنند و یا پس از برش زدن روی آنرا تیشه ای می کنند که این سنگ ها در نما سازی و کف سازی کاربرد زیادی دارند.