کفپوش

پوشش سطح فضاها در طبقه همكف پس از اجراي بلوكاژ و در طبقات بعدي پس از مراحل آماده سازي كف از مصالحي مثل موزائيك،انواع سنگ، كاشي سنگ، كاشي سراميك، پاركت چوبي، مكالئوم، موكت و …. انجام مي شود كه موزائيك فرش حالتي عمومي براي بيشتر موارد ذكر شده است.

زیرسازی بیشتر مربوط به سازۀ بنا می شود و هدف از آن ایجاد استحکام لازم برای روسازی یا ایجاد یک بستر محکم برای فرش کف و حفظ روسازی از نفوذ رطوبت می باشد. اما بخش روسازی که در زیر تفکیک شده و توضیح داده شده است، باید خصوصیاتی داشته باشد که عبارت است از:

استحکام و پایداری، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت، دوام، مقاومت در برابر عبور صوت و حرارت، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آتش سوزی، زیبایی، نظافت آسان و حرکت بی صدا روی آن.

فرش موزاییک

کف پوش موزاییک، نوعی بتون است که سطح آن ساییده شده و دارای ظاهری خال دار و درهم است که گاهی به صورت ساده ساخته می شود. موزاییک ارزان، با دوام و متداول ترین نوع کف پوش در ایران است. گاهی موزاییک را به شکل درجا و یکپارچه می سازند.در این صورت در سطوح بزرگ با نوارهای شیشه ای، سنگی، پلاستیکی و فلزی درزبندی می شود. از موارد استفاده موزاییک می توان به محوطه سازی و کف سازی پوشش هایی چون لمینیت، موکت های وینیلی اشاره کرد.

این نوع کف پوش به دلیل ظاهر نچندان شکیل کاربرد زیادی در فضای داخلی ندارند مگر در مواقعی که زیبایی کف اهمیت خاصی ندارد مثل کف انبار ها و

كف سالن ها، اتاق ها، حياط، پياده روها و …. با موزائيك فرش مي شود. موزائيك در اندازه هاي مختلف در فرش كردن كف مصرف مي شود. در مواردي براي اين كار اصطلاحاً (باريكه) 2/1 نيمه، نيمه موزائيك، سه قدي 4/3 موزائيك، كمتر از بعد كامل موزائيك همچنين قسمتي از موزائيك با داشتن سر و ته نياز است تا كناره ديواره ها را بتوان با ابعاد ذكر شده كاملاً پوشاند.

موزائيك از تركيب سيمان و ماسه ساخته مي شود. روي موزائيك —- داده مي شود. بهتر است از استعمال انواع خاص آن كه ايجاد گرد و خاك زياد كف ساختمان مي كند پرهيز شود. موزائيك براي زيرسازي كف پوشش هاي ديگر مانند موكت استفاده مي شود.

الف) فرش موزائيك

امروزه در پوشش هاي كف فضاهاي داخلي از انواع سراميك استفاده مي شود. سراميك نوعي كاشي چهارگوش و مستطيل است كه تقريباً مانند كاشي بوده و داراي ابعاد متغير است و بيشتر در اندازه هاي 40]40 سانتيمتر با ضخامت 10 ميلي متر در كف پوش ها مورد استفاده مي باشد.

ب) ويژگي اين مصالح

اين مصالح نماي شفاف و سطحي حدوداً صيقلي، نه مانند كاشي همراه با زبري نامحسوسي مي باشد كه خطر سرخوردن را در  كف سالن، خصوصاً در سرويس هاي بهداشتي از بين مي برد. روش تهيه اين مصالح مانند كاشي بوده و در كارخانجات توليدي كاشي تهيه مي شود. پشت اين مصالح اصطلاحاً ضربي است و شيارهايي در آن بوجود مي آيد كه سبب پيوند كامل با ملات خواهد شد.

پ) مشكلات استعمال سراميك

درزهاي سراميك —– داده نمي شود و بعد از مدتي قابل تميزكردن نيست. سراميك سرد است. ضربه سنگين، ترك و لكه باعث ايجاد نماي بسيار زشتي در مجوعه چيدمان سراميك مي شود.

ت) نحوه اجراي فرش سراميك

  1. فرش آن در كف ها مانند اصول موزائيك فرش از دليل گذاري در چهار طرف بوده سپس فرش متن دليل ها به شكل قناس همچون اصول موزائيك فرش مي باشد.
  2. در قسمت هايي كه از قناس استفاده مي گردد، سراميك در اندازه لازم توسط دستگاه ‘كاشي بر’ بريده مي شود. در صورت نياز، بره، بره هاي كاشي، سنگ سمباده كشيده مي شود.

3. نواحي مثلث ها و قناس هاي بوجود آمده با فرش از قطعات قناس، پر و فرش كامل مي شود. پس از اين مرحله، نوبت به دوغاب ريزي مي رسد كه عموماً با خاك سنگ به نسبت 2 پيمانده و پودر سنگ نيز 2 پيمانه و سيمان سفيد يك پيمانه انجام مي گيرد. پس از دوغاب ريزي سطح كف تميز مي شود.

کاشی نوعی پوشش لعابدار است که به علت پختن در درجه حرارت کافی به حالت نیمه شیشه ای در آمده است. خاصیت جذب آب کاشی کم و مقاومت آن در برابر ساییدگی و فشار و ضربه مکانیکی زیاد است. سرامیک باید جذب آب بیشتر از 2% نداشته باشد. سطح رویه آن ممکن است با لعاب ناهموار در رنگ های متنوع پوشانده شود تا هم ویژگی های سرامیک لعابدار را داشته باشد و هم از لیز خوردن افراد بر روی آنها جلوگیری شود.

کاشی در گذشته توسط دست ساخته می شده و جزء کارهای دستی به شمار می رود و با توجه به ماده اولیۀ آن (خاک) به لحاظ معنوی ارزش خاصی دارد. از خصوصیات منحصر به فرد کاشی این است که تنوع طرح و رنگ آن در اختیار ماست به همین دلیل است که کاشی در سرزمین های مختلف طرح خاص خود را دارد. همانطور که در ایران کاشی کاری با نقوش اسلیمی زبان زد شده.

به همین دلیل استفاده از این متریال در فضای داخلی می تواند به روح بخشیدن آن فضا کمک کند. اما امروزه این متریال به طور مصنوعی تولید شده و بیشتر استفاده کاربردی دارد تا هنری. از آنجا که بسیار بهداشتی و قابل شستشو است و مقاومتش در برابر رطوبت بالاتر از سایر متریال ها است پوشش مناسبی برای سرویس های بهداشتی است.از خصوصیات حسی دیگر این نوع متریال این است که حسی سرد را القا می کند. شاید صیقلی بودن این متریال به وجود این حس کمک می کند. به همین دلیل است که کارخانه جات کاشی و سرامیک امروزه از طرحایی مثل طرح سنگ و چوب بیشتر استفاده می کنند