موكت

اين مصالح در طرح هاي ساده، پردازش و با نقوش متعادل در عرض هاي متفاوت تهيه شده و به صورت چسباندني يا به طور آزاد و براي كف پوشي فضاهاي مسكوني و …. استفاده مي شود.

موكت ها در رنگ ها، طرح ها و بافت هاي متنوعي توليد مي شوند. موكت بهتر است از الياف طبيعي تهيه شده باشد. موكت روي موازئيك چسبانده مي شود.

مشكلات استعمال موكت

از جمله معايب موكت، اين است كه در مقابل حرارت و رطوبت مقاوم نيست. از ديگر معايب آن آتش زا بودن آن است. اما لازم به ذكر است كه اين كفپوش هيچ سروصدايي ندارد. معمولاً از موكت به دليل جذب آب و رطوبت در سرويس ها استفاده نمي شود.

ارموتاپ

آرموتاپ شامل مراحل اجرايي به شرح زير مي باشد:

  1. زيرسازي
  2. پرايمركشي و سيليس پاشي در سطح پرايمر قبل از خشك شدن
  3. اجراي پله اي در ناحيه مياني با بتونه اپوكسي
  4. بكارگيري و اجراي مواد آرموتاپ به اندازه 3 تا 4 ميليمتر در مرحله نهايي كه سبب خواهد شد كف سازي مقاوم بوجود آيد. اين مصالح در مكان هخاي صنايع شيميايي و بهداشتي و مكان هايي كه وسايل سنگين و ليفتراك و موارد مشابه در كارخانجات در رفت و آمدي باشند مورد استفاده است. روش اجرايي اين كف پوش نيز حدوداً ماندن آرملات مي باشد.

چگونه هوای داخل ساختمان مدرسه را مطبوع کنیم؟

عوامل بسیاری می توانند كیفیت هوای مدرسه را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله ورود هوا از منابع خارج، سیستم های تهویه، مصالح ساختمانی، فعالیتهای داخل ساختمان، رفت و آمد مردم، چاپگرها و دستگاههای كپی، ماژیك های خشك و مرطوب و مبلمان. بنابراین نظافت كلیه سطوح داخل مدرسه، كفپوش ها، عایق های سقف، دیوارها، پنجره ها، مبلمان و تخته ها هر یك نقش مساوی در كیفیت هوای مدرسه دارند. به عنوان مثال، نظافت كفپوش و موكتهای مدرسه می تواند سبب كاهش گرد و خاك و دیگر مواد حساسیت زا گردد.

در برخی مدارس جهت سهولت نشستن و راه رفتن و نیز ایجاد محیط یادگیری سالمتر، از موكت استفاده می شود كه وسیله ای ارزان و كم خرج بوده و نگاهداری آن از طریق استفاده از مكنده ها(جاروبرقی)، تمیز كردن لكه ها و شستن آن دوبار در سال می‏باشد. نظافت صحیح موكت می تواند سبب بهبود كیفیت هوای داخل مدارس شود، زیرا ذراتی كه بر روی موكت نشسته اند، نمی توانند دوباره در هوا معلق شده و در نتیجه خارج از هوای تنفسی قرار می گیرند. اما در مدارسی كه كف پوشهای سخت مانند سرامیك وسنگ به كار برده شده است، با ورود و خروج دانش آموزان از راهروها و كلاسها ذرات قرار گرفته بر روی آنها دوباره در هوا معلق شده و وارد هوای تنفسی می شوند. همچنین نظافت این گونه كف پوشها با جاروهای خشك، سبب دوباره معلق شدن و پخش شدن ذرات گرد و خاك شده و استفاده از تی های مرطوب و خیس نیز تنها سبب پخش شدن مجدد خاكهای كثیف می شود.

جلا دادن و براق كردن این كف پوشها نیز موضوعی زمان بر است. موكتها تنها نیازمند دو كار اساسی جهت نظافت می باشند: استفاده از واكیوم(جاروبرقی) به طور مرتب و شستشوی آنها به طور دوره ای.